demirbas

İETT otobüslerinde Karakutu projesi tanıtımı

İETT, uçaklarda kullanılan kara kutu sistemini otobüslerde uygulamaya başladı

Sürdürülebilir Toplu Taşıma İçin , ‘’Sürüş Güvenliği ve Yakıt Tasarrufu Sağlanması” karakutu projesi İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenerek İETT tarafından faaliyete geçirildi

Karakutu projesinin tanıtımı için projeye katkı sunanlar ile birlikte İETT Genel müdürü Arif Emecen,Genel müdür yardımcıları ve Özel Halk otobüsleri Şirket ve esnaf odası temsilcilerinin katılımı ile İETT Kağıthane garajında bir araya gelindi.

Karakutu projesi hakkında bilgi veren İETT Ulaşım teknolojileri Daire Başkanı Recep Kadiroğlu Projenin hedefleri öncelikli olarak yol ve sürüş güvenliğinin arttırılması, kaza sayılarının ve bakım giderlerinin düşürülmesi, yolcu konforunun artırılması, yakıt tasarrufunun sağlanması ve şoför performanslarının belirleneceğini söyledi.

Daire Başkanı Recep Kadiroğlu; “Karakutu projesinin amacı otobüslerin etkin olarak takip ve denetiminin sağlanmasıdır. Bu proje ile otobüslerimizin yakıt tüketimi, kat edilen mesafe, periyodik bakım, arıza yönetimi gibi 48 ham veri alınacaktır. Uygulama sonrası; yakıt tasarrufu, kaza sayısında azalma, emisyon değerinde azalma gibi iyileştirmeler hedeflenmektedir.

520 OTOBÜSE KARAKUTU TAKILDI

Uygulamaya 520 otobüsle başlanmış olup tüm filoya yayılacaktır. 1. fazda 680 şoförün kusurlu davranış tespiti edilmiş olup; %7,3 yakıt tasarrufu, %21,4 kaza sayısında düşme, %4 emisyon değerinde azalma sağlanmıştır. Karakutu ile şoförlerimizin performansları verilerle ölçülecek hangi şoförümüzün hangi eğitime ihtiyacı olduğu anlaşılarak kişiye özel eğitimler planlanacaktır.

'karakutu' teknolojisini hayata geçirerek toplu ulaşımdaki bir çok sorunun önüne geçecek. Karakutu projesinin uygulanması ile birlikte, toplu ulaşımda araçlarda bulunan elektronik haberleşme ağ yapısı kullanılarak kaza anında sürücü ve aracın bulunduğu koşullar kayıt altına alınacak. Araçlarda bulunan elektronik haberleşme ağ yapısı kullanılarak araç bilgilerine uzaktan erişim sağlanacak.

Bu sistem sadece veri kaynağı oluşturmakla kalmayıp verileri analiz edecek. Böylece iç ortam klima sıcaklığından, yakıt tasarrufuna, frenleme sayısından motor sıcaklığına, arıza bilgilerinden aracın rölantide kalma süresine kadar bir çok bilgi anlık olarak tek bir merkezden yönetilecek. Böylece yolcuların, şoförün klima açmaması, aracın hızlı ya da yavaş gitmesi gibi şikâyetleri ortadan kalkmış olacak’,dedi.

ŞOFÖR PERFORMANSI GÖRÜLECEK

İETT’ye kazandırılan Karakutu teknolojisiyle ilgili emeği geçenlere teşekkür eden İETT Genel Müdürü Arif Emecen karakutu ile birlikte otobüslerdeki tüm bilgilerin arıza ve kaza sebeplerinin anlık olarak tespit edilebileceğini söyledi. Genel müdür Emecen,“Sistemde araçlarda bulunan elektronik haberleşme ağ yapısını kullanarak şoförlerin araç kullanım performanslarını da anlık görebileceğiz. Böylece şoförlerimizi performanslarına göre değerlendirmeye tabi tutacağız” dedi. Bu proje ile aracın haberleşme ağından verilerin toplanarak, kaza önleme ve kaza sonrası neden araştırmalarının yapılacağını belirtti ve aracın verimli kullanım yönteminin oluşturulacağını, oluşturulan bu yönteme göre şoförlerin eğitileceğini ve bu sayede otobüs sürücülerini en etkili şekilde takip edeceklerini söyledi.

Genel müdür Arif Emecen,Karakutu projesenin Özel Halk otobüslerinde de önümüzdeki zaman diliminde uygulanacağını söyledi.

TEŞEKKÜR BELGESİ

İETT Genel müdürü tarafından Karakutu projesinin uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür belgesi verildi.

İETT GENEL MÜDÜRÜ KATILIMI İLE ÇALIŞTAY

Tanıtım toplantısından sonra Özel Halk otobüsleri temsilcileri Özulaş A.Ş. Başkanı Göksel Ovacık, Esnaf odası Başkanı İsmail Yüksel, Koordinatör Onur Orhon,Yeni İstanbul Halk otobüsleri Başkanı Yalçın Beşir,Mavi Marmara A.Ş. Başkanı Ramazan Gürler,Halkulaşım Başkanı Mustafa Altuntaş ve Öztaş A.Ş Başkanı Mehmet Tekin ile İETT Genel müdürü Arif Emecen bir araya gelerek 9 Aralık Cuma günü sorunları içeren bir Çalıştay yapacaklarını belirttiler.

 

 

TEMSA Elektrikli otobüs Avenue EV yola çıktı
SEKTÖRÜN SICAK GÜNDEMİ - ''TOPLUTAŞIMHABER'' HABERLERİMİZ İLE FARK YARATIYOR.. ..................Devamı haberler sayfalarımızda. Editör...Sadi Toygar

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*